img

Sekrety leczenia kanałowego

Endodoncja

Leczenie endodontyczne brzmi zazwyczaj dość tajemniczo, wielu pacjentów ma jednak do czynienia z sytuacją, w której to właśnie ono jest proponowane przez lekarza. Co więcej, stomatolog przekonuje, że jest to najlepsze możliwe rozwiązanie. Za nazwą tą kryje się leczenie kanałowe, sama endodoncja jest zaś definiowana jako ten dział stomatologii, który odpowiada zarówno za rozpoznanie chorób związanych zarówno z miazgą, jak i z tkankami okołowierzchołkowymi.

Leczenie endodontyczne jest podstawową metodą terapii, ponieważ zaś najważniejsze zabiegi dokonywane są w odniesieniu do kanałów zębowych, leczenie to znane jest również jako leczenie kanałowe. Do jego przeprowadzania wykorzystywane są przede wszystkim stosunkowo cienkie narzędzia piłujące, lekarze mogą jednak posługiwać się również mikroskopem oraz endometrem. Mikroskop to rozwiązanie, dzięki któremu można swobodnie obserwować wnętrze komory zęba, z kolei endometr okazuje się nieoceniony w momencie, w którym musimy ustalić, jaka jest długość kanału zębowego.

Leczenie kanałowe zęba

Podczas leczenia duże znaczenie okazuje się mieć również diagnostyka rentgenowska, dzięki której można ocenić nie tylko poziom zaawansowania zmian chorobowych, ale również postęp terapii. Najbardziej powszechnym wskazaniem do leczenia kanałowego jest obecność głębokich ubytków próchnicowych, choć problemem wielu pacjentów jest również martwica oraz zgorzele miazgi.

Leczenie kanałowe jest też konieczne przy urazach mechanicznych zęba oraz wówczas, gdy lekarz i pacjent podejmują decyzję o leczeniu protetycznym. Jest to również rozwiązanie, które przydaje się w przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, a także wówczas, gdy podobne leczenie było już wykonywane, w czasie jego trwania pojawiły się jednak nieprawidłowości. Oczywiście, skuteczność endodoncji jest w dużej mierze uzależniona od tego, jak układa się współpraca lekarza i pacjenta, jeszcze przed zabiegiem konieczne okazuje się więc poinformowanie lekarza o ewentualnych przeciwwskazaniach.

Leczenie zębów

Najczęściej są to choroby nerek, wątroby oraz serca, z jakimi zmaga się pacjent, choć warto poinformować lekarza również o zaburzeniach o charakterze endokrynologicznym. Jeszcze nie tak dawno pacjenci starali się unikać leczenia kanałowego przede wszystkim dlatego, że odbywało się ono nie w trakcie jednej, ale kilku wizyt, które należało złożyć w gabinecie stomatologicznym. Dziś postęp technologiczny skraca w istotny sposób czas jego trwania. Leczenie kanałowe jest refundowane przez NFZ, dotyczy to jednak wyłącznie zębów przednich.

Mariusz

Redaktor janowskiesr.pl

Zobacz również