img

Na czym polega kanałowe leczenie zębów?

W przypadku zainfekowanej i zapalonej miazgi zachodzi konieczność leczenia kanałowego. Do zmian tych może dojść na skutek: wielokrotnego leczenia zęba, jego pęknięcia lub złamania, głębokiego ubytku. Ale do zniszczenia miazgi może dojść także w czasie urazu, który nie spowodował widocznego gołym okiem pęknięcia lub złamania zęba. Jeżeli stan zapalny miazgi nie zostanie poddany leczeniu to po pierwsze pojawią się dolegliwości bólowe, a po drugie może dość do poważnych powikłań, na przykład pojawi się ropień.

leczenie kanałowe

Zapalenie miazgi objawia się: spontanicznym lub pulsującym bólem, który długo się utrzymuje, nadwrażliwością na zimno i ciepło, bólem podczas nagryzania, przebarwieniem zęba, obrzękiem i bolesnością błony śluzowej oraz tkanek miękkich, które otaczają ząb. Dolegliwości te związane są infekcją miazgi zębowej, którą większość z nas nazywa nerwem. Wypełnia ona wnętrze zęba. Jest jej niewiele, ale jest bardzo silnie unerwiona. Dlatego, kiedy dojdzie do jej zakażenia odczuwamy tak bardzo silny ból. W trakcie leczenia endodontycznego martwa lub zmieniona przez stan zapalny miazga zostaje usunięta. Konieczne jest także bardzo szczelne i precyzyjne wypełnianie kanałów zębowych przy pomocy gutaperki. W chwili obecnej leczenie kanałowe jest bezbolesne, ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu.

Leczenie kanałowe wymaga zastosowania szeregu specjalistycznych narzędzi, które noszą nazwę kanałowych. W trakcie zabiegu lekarz korzysta z: miazgociągów – służą one do usuwania miazgi; poszerzaczy i pilników; rozpychaczy; igły Lentulo. Oprócz narzędzi niezbędne są poprawiające efekt leczenia substancje chemiczne: sól fizjologiczna; chlorheksydyna; podchloryn sodu; woda utleniona.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne? Czy po zabiegi ząb nadal boli?

W wielu przypadkach dolegliwości bólowe ustępują natychmiast. Samo leczenie nie jest już dzisiaj bolesne. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu. Jedynie przez pierwsze dni ząb może być jeszcze wrażliwy. Wtedy może nas boleć przy nagryzaniu. Zabieg leczenia kanałowe polega na otwarciu kanału zęba, usunięciu miazgi (jeśli jest żywa podawane jest znieczulenie), wypłukaniu kanałów, ich osuszeniu i wypełnieniu kanałów korzeni zębowych. Tak wygląda leczenie kanałowe opisane w bardzo dużym skrócie.

Mariusz

Redaktor janowskiesr.pl

Zobacz również