img

Kiedy leczenie kanałowe zęba jest niezbędne? Na czym ono polega?

Diagnozowaniem, profilaktyką i leczeniem chorób wewnętrznych tkanek zęba oraz tkanek, które otaczają wierzchołek jego korzenia zajmuje się endodoncja. W chwili obecnej ta dziedzina stomatologii rozwija się niezwykle prężnie. Lecząc kanałowo, można uratować ząb przed usunięciem.

Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe to przede wszystkim zabieg w czasie, którego muszą zostać usunięte wszystkie zakażone tkanki zarówno te, które znajdują się w kanale korzenia, jak i głęboko w jego środku. Usuwane są więc zarówno naczynia krwionośne, jak i nerwy. Następnie kanał korzeniowy zostaje poszerzony i właściwie ukształtowany. Lekarz może tutaj zdecydować się na jego opracowanie przy pomocy narzędzi ręcznych lub maszynowych. Znajdująca się na ściankach kanału tkanka jest następnie bardzo starannie wypłukiwana przy pomocy preparatów bakteriobójczych. Czasem zamiast nich stosuje się preparaty, które tę miazgę rozpuszczają. Po bardzo dokładnym usunięci chorej miazgi kanały zębowe muszą zostać bardzo precyzyjnie i szczelnie wypełnione. Obecnie najczęściej robi się to przy pomocy gutaperki. W zależności od decyzji lekarza wykonującego zabieg gutaperka może zostać wypełnia się podgrzaną lub zimną gutaperką.

leczenie kanałowe

Jakie są wskazania do leczenia kanałowego?

Leczenie to przeprowadza się u pacjentów, u których doszło do nieodwracalnych zmian zapalnych naczyń krwionośnych i nerwu, które znajdują się we wnętrzu zęba. Najczęściej do takich nieodwracalnych zmian dochodzi w przypadku osób, których zęby zaatakowała próchnica. Jeżeli była ona leczona nieprawidłowo lub nie leczona w ogóle pojawiają się nie usuwalne stany zapalne. Stan zapalny objawia się uporczywym i nasilającym się bólem zęba. Im szybciej zgłosimy się do lekarza, tym oczywiście lepiej. Szybkie postawienie diagnozy i równie szybkie rozpoczęcie leczenia kanałowego zwiększają, i to znacznie, szanse na uratowanie zęba. Leczenie kanałowe należy do bardzo precyzyjnych zabiegów stomatologicznych. Powinien go wykonywać lekarz, który dysponuje ogromną wiedzą i doświadczeniem.

Marek

Stomatolog i redaktor naczelny janowskiesr.pl

Zobacz również