img

Leczenie kanałowe zębów już nie boli

Jeżeli zbyt długo odkładamy wizytę u dentysty, to kiedy wreszcie do niego dotrzemy okazuje się, że ząb można uratować jedynie stosując leczenie kanałowe. Wiele osób panicznie się takiego leczenia boli, niepotrzebnie. Dzisiaj istnieje bezbolesna metoda leczenia kanałowego. Leczenie rozpoczyna się od wykonania znieczulenia. Następnie na chorym zębie umieszczany jest przez lekarza wykonany z gumowy separator. Pełni on rolę ochrony, a nosi nazwę koferdamu. Osłania on otwarty ząb przed zawierającą mnóstwo bakterii śliną.

leczenie kanałowe

Penetracja kanału

Dalszy etap to usunięcie próchnicy oraz odsłonięcia ujść kanałów zębowych. Dzięki znieczuleniu, które pacjent otrzymał na początku zabiegi kanały mogą zostać opróżnione z miazgi bardzo szybko. Zabieg wykonywany jest pod mikroskopem endodontycznym. Dzięki temu wykonujący zabieg lekarz ma możliwość zobaczyć powiększone wnętrze kanałów na całej ich długości. W trakcie zabiegu lekarz korzysta także z niezwykle dokładnego urządzenia o nazwie endometr. Pozwala ono sprawdzić, jak głębokie są kanały. W przypadku pustych kanałów i zdrowej miazgi wnętrze zęba jest sterylizowane przy pomocy specjalnego lasera. Kiedy miazga była zajęta przez bakterie przeprowadza się kanał musi zostać poddany wyjałowieniu. Sięga się wtedy po stężony podchloryn sodowy. Jest to preparat całkowicie bezpieczny dla zdrowia pacjentów.

Wypełnianie kanałów To ostatni etap leczenia kanałowego. Kanały muszą zostać wypełnione z niezwykłą precyzją. Trzeba je wypełnić tak, aby ich szczelność była stuprocentowa. Tak szczelne wypełnienie jest konieczne, musi chronić wnętrze zęba przed bakteriami. Kanały wypełnia się specjalnym rodzajem wypełnienia. Jest ono płynne i podgrzewane. Bardzo popularne staje się stosowanie tak zwanej gutaperki. To materiał bardzo plastyczny, nierozpuszczający się i całkowicie obojętny dla organizmu. Powierzchnia kanałów jest nieregularna, a gutaperka dzięki swojej plastyczności dopasowuje się do niej idealnie. Dzięki gutaperce wypełnienia są bardzo szczelne.

Paweł

Redaktor janowskiesr.pl

Zobacz również