img

Leczenie endodontyczne bez tajemnic I

Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe leczenie zęba, to często jedyny sposób na jego uratowanie. Polega ono na oczyszczaniu kanałów zębowych ze zmienionej zapalnie miazgi, dokładnej dezynfekcji kanałów i na wypełnieniu ich gutaperką lub podobnym materiałem. Takie leczenie stosuje się, gdy zapalenie miazgi nie może być wyleczone w inny sposób. Nieodwracalność jest tutaj ważnym elementem, ponieważ nie wszystkie choroby miazgi nie dają się leczyć. Jeśli jednak dochodzi już do bólu, najprawdopodobniej alternatywą jest tylko usunięcie lub leczenie kanałowe. Miazga jest bowiem żywą tkanką, która na początku choroby może obumrzeć i wtedy ból się nie pojawia. Jej zgorzelinowy rozpad prowadzi jednak do wzrostu ciśnienia w kanałach, co już jest bardzo bolesne i stanowi sygnał do podjęcia natychmiastowego leczenia.

leczenie kanałowe

Mitem jest to, że leczenie kanałowe musi boleć. W znakomitej większości przypadków ból jest spowodowany sama chorobą i znika w wyniku znieczulenia. Co więcej, jeśli ktoś cierpi na dentofobię, możliwe jest zastosowanie narkozy, czyli wykonanie leczenia w znieczuleniu ogólnym. Jeśli to możliwe, leczenie endodontyczne powinno zostać wykonane zawsze w celu ratowania zęba. Nie ma bowiem na to innego sposobu. Niestety, nie zawsze leczenie kanałowe może być wykonane. Czasami kanały układają się tak, że ich całkowite oczyszczenie nie jest możliwe, przez co trzeba zdecydować o usunięciu całego zęba lub o wykonaniu częściowej jego resekcji, jeśli jest to ząb z kilkoma kanałami. Resekcja może obejmować część korony lub sam korzeń.

Leczenie endodontyczne nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Jest ono jednak trudne i wymagające w stosunku do dentysty. Pierwszym krokiem zawsze musi być wykonanie zdjęcia radiologicznego, które pozwala na ocenę kanałów, głównie ich wielkość i kształt, jak również na ocenę tkanek w okolicach korzeni. Pozostałe działania przygotowawcze związane są z ogólną oceną stanu zdrowia pacjenta. Jest to zwłaszcza wywiad odnośnie uczuleń na substancje, jakich dentysta może użyć w celu znieczulenia pacjenta. Kiedy sytuacja wymaga zastosowania narkozy, odpowiednią procedurę z pacjentem przeprowadzi także anestezjolog, ale w normalnych warunkach znieczulenie ogólne jest zbędne.

Paweł

Redaktor janowskiesr.pl

Zobacz również