img

Leczenie endodontyczne bez tajemnic II

Przygotowanie stomatologa do zabiegu endodontycznego to przede wszystkim zdobycie odpowiednich informacji o stanie pacjenta, czyli głównie analiza zdjęć radiologicznych. Konieczne jest też przygotowania czysto technicznego, czyli zabezpieczenia narzędzie wykorzystywanych do usuwania miazgi i dezynfekcji kanałów zębowych. W praktyce oznacza to między innymi przygotowanie endometru (mierzy długość kanałów korzeniowych) oraz narzędzie służących do mechanicznego czyszczenia i poszerzania kanałów oraz do wprowadzania w nie wypełnienia. Bardzo często potrzebny jest też mikroskop podnoszący precyzję działań, a także nowoczesne urządzenia do radiozwizjografii umożliwiające ocenę postępów leczenia w jego trakcie.

leczenie kanałowe

Leczenie endodontyczne można podzielić na kilka etapów, które niespecjalnie muszą interesować pacjenta. Jego zadaniem jest spokojnie siedzieć z otwartymi ustami i niczym się nie przejmować. Dla dentysty nieprzyjemny może być etap, w którym po raz pierwszy otwiera ząb, ponieważ ukryte w nim bakterie wytwarzają zapach charakterystyczny dla zgnilizny. Pacjenci z kolei narzekają na etap opracowywania kanałów, który polega na mechanicznej interakcji z nimi i chociaż nie boli, może powodować dyskomfort. Następnie kanały są płukane, osuszane i wypełniane gutaperką. Wypełnienie zabezpiecza je przed powikłaniami i wzmacnia je. Procedurę kończy odbudowa korony zębowej. Niestety, leczenie kanałowe nie daje stuprocentowej pewności, że zakażenie zostanie wyleczone. Warunkiem koniecznym sukcesu jest usunięcie stu procent zakażonej tkanki oraz bakterii powodujących stan zapalny.

W przypadku pacjentów z bardzo silnie zakrzywionymi korzeniami zębowymi oraz osób starszych, u których korzenie mogą podlegać obliteracji w czasie leczenia, dochodzić może do pozostania fragmentów korzenia w dziąśle, co doprowadzi do powikłań. Czasami konieczne jest też usuniecie zęba, kiedy w trakcie opracowywania kanału złamie się narzędzie dentystyczne i nie ma możliwości wydostania odłamanej końcówki. Warto wiedzieć, że leczenie endodontyczne może być powtórzone na tym samym zębie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jedyną różnicą w przebiegu procedury jest wtedy dodatkowy etap leczenia obejmujący usuniecie poprzedniego wypełnienia korzeni.

Marek

Stomatolog i redaktor naczelny janowskiesr.pl

Zobacz również