img

Leczenie zachowawcze zębów, profilaktyka

Próchnica

Jest to zakaźna choroba, która niszczy tkanki zęba przez ich demineralizację, po czym zaczynają się one rozpadać. Próchnica atakować może każdą z tkanek zęba a także każdą jego część. Co tutaj najważniejsze to fakt, że tkanki, które są zniszczone same nie mogą się regenerować. Jednym możliwym sposobem na unikanie bólu i nadanie odpowiedniego wyglądu będzie usuwanie zmienionej zębiny i uzupełnienie tych wszystkich ubytków. Dlatego ten stan choroby w zębie jest dużym problemem dla wielu osób, usunięcie zmian nie jest bowiem możliwe bez wizyty u dentysty.

Leczenie zębów

Leczenie zachowawcze inaczej określone jako odtwórcze charakteryzuje się tym, że dąży się do utrzymywania zębów w ich naturalnym kształcie oraz kolorze. Stosuje się współcześnie nowoczesne materiały do wypełnień, które mają różne kolory i doskonałą wytrzymałość. Dzięki temu rzeczywiście leczenie ubytków próchnicznych jest możliwe w estetyczny sposób. Ludzie coraz częściej w ten sposób unikają leczenia protetycznego. Celem stomatologii będzie dążenie do przywrócenia naturalnego oraz estetycznego wyglądu naszym zębom. Efekt taki będzie można uzyskać przez zmianę kształtu, wielkości oraz barwy zębów.

Zabiegi dentystyczne

Endodoncja

Jest to część stomatologii zachowawczej, którą określa się leczenie kanałowe. Nie zawsze bowiem da się zatrzymać proces próchnicowy w zębie, szczególnie gdy ten toczy się bez żadnych objawów i nie wiemy o nim. Może dochodzić do sytuacji, w której zniszczona będzie już miazga zęba a więc tkanka naczyniowo nerwowa, która odpowiada za to, że ząb jest żywy. Gdy dojdzie do stanu zapalnego a następnie do jej obumarcia inne leczenie nie będzie możliwe. Obecnie jednak leczenie kanałowe można już wykonywać bez większych problemów i jest ono praktycznie dla każdego dostępne.

Dzięki nowoczesnym metodom można ten proces leczenia przeprowadzić bez problemów. Jego zadaniem będzie ochrona zęba przed usunięciem. Dobrze przeprowadzone leczenie kanałowe da nam możliwość zachowania zęba a jego korzeń może się stać szansą na naturalnego implanta zębowego, dlatego można w ten sposób myśleć o odbudowie takiego zęba.

Mariusz

Redaktor janowskiesr.pl

Zobacz również