img

Przyczyny leczenia kanałowego

Zabiegi endodontyczne, jak prawidłowo należy określać leczenie kanałowe, są skomplikowane i kosztowne. Traktuje się je jako ostateczność, ostatnią deskę ratunku dla zęba, alternatywę dla jego usunięcia. Dentysta zleci taką procedurę tylko w przypadku, kiedy uzna, że zapalenie miazgi zęba nie może być wyleczone inaczej, niż poprzez jej zatrucie, usunięcie i wypełnienie korzeni poprzez odpowiedni materiał stabilizujący. Leczenie kanałowe ma nas chronić przed powikłaniami, głównie przed rozprzestrzenianiem się zapalenia na inne zęby oraz powstawaniem uciążliwych ropni. Doskonałe środowisko do rozwoju bakterii może skutkować także rozwinięciem się opuchlizny twarzy. Zapalenie miazgi to poważna choroba, która nie rozwija się bez powodu i jej powstanie nie zajmuje tylko jednego dnia.

leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe staje się konieczne zwykle w przypadku długotrwałego zaniedbywania rozwoju próchnicy lub jej nieprawidłowego leczenia. Ząb składa się z kilku rodzajów tkanek, z których zewnętrzne warstwy są twarde i odporne, ale jeśli próchnica przedostanie się przez nie, zaatakowane zostają tkanki miękkie wraz z nerwem. Rozpoznanie rozwoju choroby nie zawsze jest łatwe. Bardzo często przebiega ona długi czas w sposób zupełnie bezobjawowy. Dlatego warto jest odwiedzać dentystę dwa razy do roku. Będzie on w stanie nie tylko zidentyfikować ząb wymagający leczenia kanałowego, ale także wskazać ogniska próchnicy, które do takiego stanu mogą doprowadzić. Kiedy pojawia się silny ból, wskazanie do leczenia jest oczywiste. Martwić należy się także w tedy, kiedy dochodzi do rozwinięcia się wrażliwości na ciepłe i zimne pokarmy, ząb ciemnieje, a wokół zęba pojawia się opuchlizna.

Próchnica jest najczęstszą przyczyną wskazań do leczenia kanałowego, ale wcale nie jedyną. Czasami leczenie jest konieczne z przyczyn psychologicznych lub jako następstwo urazu mechanicznego. Jeśli do delikatnych tkanek zęba dostaną się bakterie, niezależnie od sposobu, i rozwinie się zapalenie nie poddające się innym rodzajom leczenia, konieczne jest leczenie kanałowe. Zapobieganie takim problemom to przede wszystkim odpowiednia higiena jamy ustnej, która musi opierać się o regularne szczotkowanie zębów, a obejmować powinna także nici dentystyczne i płyny do płukania ust.

Paweł

Redaktor janowskiesr.pl

Zobacz również